Wordpress Yedek Alma Nasıl Yapılır?

WordPress Yedek Alma Nasıl Yapılır? Site kurmak her ne kadar kolay da görünse zor olan işlemler arasında yer alıyor. Birçok kullanıcı bu nedenle hazır site kurabilecekleri uygulamalara yöneliyor. WordPress site kurma hizmetleri konusunda dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Pek çok içerik üreticisi içeriklerini kullanıcılarıyla wordpress üzerinden buluşturuyor. WordPress hizmetleri yalnızca içeriklerle de sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda ürün satışı yapmak isteyen kişilere ürünlerini müşterileriyle kolayca buluşturabilecekleri bir alan oluşturuyor. Sitenin çökmesi ya da saldırıya uğraması gibi durumlarda site tamamen silinebiliyor. Bunu engellemenin en kolay yoluysa wordpress yedek alma işlemini gerçekleştirmek. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı WordPress’te site sahibi olan birçok kişi wordpress yedek alma nasıl yapılır sorusunun cevabını merak ediyor. Sizler için bu yazımızda wordpress yedek alma nasıl yapılır detaylı olarak açıkladık.

WordPress Yedek Alma

WordPress yedek alma işleminin birkaç farklı yolu bulunuyor. Bu yollardan bir tanesiyse cPanel kullanarak yedek alma işlemi gerçekleştirmek. cPanel yedek alma işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • WordPress hesabınızdan cPanel kısmına erişin.
  • cPanel kısmında bulunan ‘Dosya yöneticisi’ seçeneğine tıklayın.
  • Dosya yöneticisi kısmında WordPress’in kurulu olduğu dosyayı seçin. Genellikle dosya adı ‘public_html’ şeklindedir.
  • Ardından dosyayı zip dosyası içine sıkıştırın.
  • Sıkıştırma işleminin ardından dosya yöneticisi kısmında zip uzantısına sahip aynı dosyası oluşturulacaktır.
  • Dosyayı seçin ve ardından hemen üst köşede bulunan ‘İndir’ seçeneğine tıklayın.

Bu işlemleri uygulayarak wordpress sitenizi kolaylıkla yedek alabilirsiniz.

WordPress Otomatik Yedek Alma

WordPress yedek alma işlemini yukarıda anlattığımız cPanel yardımıyla gerçekleştirebileceğiniz gibi çeşitli eklenti programları kullanarak otomatik olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bu eklentiler sayesinde herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan wordpress sitenizi otomatik şekilde yedeklemeniz mümkün. WordPress yedek alma işlemini gerçekleştirmek için kullanabileceğini eklentilerden bazıları şunlar:

  • Backup Buddy Premium
  • VaultPress Premium Backups by Automatic
  • My WP Backup Pro
  • Duplicator Free WordPress Plugin

Önermiş olduğumuz bu eklenti programları wordpress site yedekleme işlemleri için en fazla kullanılan popüler programlardır. Bunlardan bazıları ücretli hizmet sunarken bazıları ücretsiz şekilde de hizmet sunmaktadır.

WordPress Yedek Alma Nasıl Yapılır? Makalemizin sonuna geldik dilerseniz Klasik WordPress Düzenleyici Kullan makalemiz ile devam etmek isterseniz buraya bırakıyoruz.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

0 / 5

Your page rank:

İletişime Geç