Sosyal Medya Yönetimi Neyi Kapsamaktadır ?

Sosyal Medya Yönetimi hizmetimiz ile siz müşterilerimizin markasını instagram, facebook, twitter ve linked-in tarzındaki tüm platformlarda rakiplerinizden bir adım önde ve gözle görülebilir bir şekilde sosyal medya üzerindeki kitlesini arttırmayı planlıyoruz. Bu planlanan stratejiler ile Markanızın veya işletmenizin her zaman kitlesinin artmasında başrolü alıyoruz. Webeemo Yeni Nesil Web Tasarım Ajansı olarak markanıza uygun Creative Sosyal Medya Tasarımları çıkartıp dijital dünyada bulunabilir olmanızı sağlıyoruz.

Sosyal Medya Nedir ?

Sosyal medya tamamen dijital teknolojiyle üretilen, dünyanın her yanından insanların saniyelerce iletişim kurduğu, üretenle tüketen arasında bir yeni ilişki tanımlayan medya türüne sosyal medya diyoruz. Günümüz web teknolojisi ile gelen kolaylık sayesinde sosyal medya ve araçları her daim hayatımızın bir parçası.

Sosyal medya araçlarını profesyonelce kullanmak markaları ve şirketleri güçlendirirken, marka ve şirketlerin üretmiş olduğu sosyal medya kampanyalarıyla müşteri ilişkileri güçleniyor, müşterilerin ise marka ile bağı artıyor. Ayrıca bunlarla beraber profesyonel bir sosyal medya yönetimi ile markanızın güvenilirliği bilinirken potansiyel müşteri kitleniz de genişliyor.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ?

En kısa tabiri ile markanızın dijital dünyada bilinirliğini arttırmak, potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve özgün içerikler ile hedef kitlenizi yaratmaktır.
Sosyal medya kullanıcılarının marka hesaplarını takip etmesi onların marka hakkında güvenilirliğine dair fikir almaktır. Hesaplarınızda ne kadar doğru yönetilir ve profesyonel paylaşımlar yapılırsa kullanıcılar içinde markanıza ait güven oluşur. Fakat sosyal medya yönetimi fazlasıyla stratejik adımlar ister çünkü bir markanın dijital pazarlamasına yakından bağlıdır. Dijital pazarlamayı en iyi destekleyen şey tamamen özgün, profesyonel ve vurgulayıcı renkler ve kelimelerle tasarlanmış stratejik konumlaması kusursuz yapılmış bir sosyal medya yönetimidir.
Sosyal Medya Yönetimi, Dijital Pazarlama Uzmanları veya Profesyonel bir Sosyal Medya Reklam Ajansı tarafından yapılmalıdır…
Eğer kendiniz yönetmek istiyorsanız bir eğitim almalısınız, Biz WEBEEMO olarak işletmenizin sosyal medya hesaplarını yönetebilmeniz için gerekli eğitimleri sizlere sunuyoruz.
Doğru bir sosyal medya stratejisi ile mutlu markalar ve iyi kazanç demek yanlış olmaz.

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Profesyonel sosyal medya yönetimi sayesinde web sitelerinin trafiği ve hedef kitleye ulaşımı artıyor. Hedef kitle ile sürekli iletişim halinde olursunuz. Düşük maliyet ile etki alanı büyük çalışmalar yapabilirsiniz. Hedef kitlenizi sınırlamaz iseniz dünya çapında iyi seviyeler yakalayabilirsiniz. Uzun süren reklam çalışmaları, vakit kaybı olan toplantılara gerek duymadan sosyal medya yönetimi ile kısa sürede etki görebilirsiniz.

Hedef kitle analizi ve yönetimi:

Hedef kitle analizi birinci basamaktır ve en önemli olandır. Markanız, hizmetleriniz veya ürünlerinizin tanıtımı amacıyla hedef kitlenin cinsiyeti, yaşı, ilgi alanları belirlenen kitlenin ince detaylarıdır. Bu adımda hedef kitlenin ilgisini çekmek için anket, çekiliş veya olağanüstü bir indirim günü düzenlenebilir. Özel günlerde hediyelerle markanın hedef kitlesi ve bilinirliği artabilir. Dijital Pazarlama alanında jenerik yapımızla mümkün olabilen en fazla kişinin dikkatini çekmek ve tüm sosyal medya hesaplarında markanızın yaşamını sürdürüyoruz.

Rakip Analizi ve Yönetimi:

Rakip analizi  markanızın daha çok kişiye ulaşması için atmanız gereken en önemli adımlardan biri de; markanızı ileriye taşıyacak pazarlama tekniklerini belirlemek olacaktır. Bunun için yapmanız gereken en önemlilerden ilki bulunduğunuz sektörün pazarının gündemini takip etmek ve rakipleri yakından izlemektir. Kendi markanızın güçlü ve zayıf yönlerini tespit ettikten sonra size en yakın firmanın zayıf yönlerini tespit edip ona göre strateji izlemeniz sizi birkaç adım daha öne taşıyacaktır.
Biz WEBEEMO olarak sosyal medya yönetimi müşterilerimizin rakip firmalarını araştırıp sıkı bir analizden geçirdikten sonra tüm detaylarıyla sizlere iletiyoruz. Rakiplerin hareket durumlarını en güncel hali ile izleyip takip ederek, birkaç adım daha öne geçebileceğimiz yol haritamızı çiziyoruz.
Sosyal medya hesaplarını rakiplerden daha etkin, aktif ve dolu içeriklerle kullanmak fazlasıyla önemlidir.

Bir markanın hedefleri her daim en iyi olmak ve markanın bilinirliğini arttırmaktır bu yüzden rakip analizleri yapmak zorundadır. Çünkü rakip analizi yeni fikirlerin belirlenmesi ve var olan fikirlerin üstüne eklemek noktasında oldukça yararlıdır.
Rakip analizi yaparak rakip marka ve hizmetin yaptığı projelerin, kampanyaların ve indirimlerin zayıf yönlerini tespit etmeniz mümkündür. Sonrasında da bu eksikliklerden yola çıkarak kendi markanız için bu eksikliklere hitap edecek yeni fikirler ortaya atabilirsiniz. Bu da sizin markanızın sektördeki eksiğe hitap etmesini ve daha çok talep görmesini beraberinde getirecektir.
Rakip analizi yaparak aynı zamanda karşınızdaki markanın güçlü yönlerini de saptayabilirsiniz. Bu güçlü yönler sizin markanızı öne çıkarmak için öncelikli olarak ele almanız gereken unsurlar olacaktır. Çünkü içinde bulunulan yarışta sizin daha çok tercih edilmeniz için atılması gereken en önemli adım; karşıdaki markanın güçlü yönlerinde sizin daha iddialı olduğunuzu tüketiciye kanıtlamaktır.

Rakip Analizi Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar;

1.Rakiplerinizin Takipçi Sayısı

Neden rakiplerimizin takipçi sayılarına bakmalıyız çünkü o marka hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz ilk emarelerden biridir. Çünkü takipçi sayısı sizlere karşınızdaki markanın yaptıklarıyla kaç kişinin beğenisini kazandığını kendi hedef kitlenizin yaş ve cinsiyet grubunu ya da kaç kişinin bu markanın ürünlerinden memnun kaldığını belirten ortalama bir sayıdır. Siz de rakip markalarınızı belirledikten sonra onların sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayılarına bakarak kendi markanızın sektörde bulunduğu konuma dair fikir sahibi olabilirsiniz. Etkileşim sayılarını yorumlamalısınız. Sosyal medyada , rakibiniz olan bir markanın ne kadar çok satıldığını veya etkileşim aldığını düşünmeniz için gereken bir diğer bilgiyi de rakibinizin gönderilerindeki etkileşim ve görünürlük oranlarıyla size gösterebilir . Etkileşimi; markanın gönderilerinin aldığı beğenilerin, gönderilerin ve hikayelerin altına yapılan yorumların ve görünürlük sayılarının gönderinin tüketici hesapları tarafından ne kadar çok paylaşıldığının bir toplamı olarak sistematikleştirmek mümkündür. Etkileşim sayısı fazla olan markanın tüketicinin daha çok beğenisini kazandığını söylemek oldukça doğru olacaktır. Bu nedenle siz de etkileşimi fazla olan sosyal medya hesaplarının özelliklerini, gönderilerindeki niteliği ve profesyonelliğini üsluplarını tarzları tespit ederek öğrendiklerinizi yeni stratejilerinizde kullanmalısınız. Etkileşim sayısı fazla olan markanın tüketicinin daha çok beğenisini kazandığını söylemek oldukça doğru olacaktır. Bu nedenle siz de etkileşimi fazla olan sosyal medya hesaplarının özelliklerini, gönderilerindeki niteliği ve profesyonelliğini üsluplarını tarzları tespit ederek öğrendiklerinizi yeni stratejilerinizde kullanmalısınız. Etkileşim sayısı fazla olan markanın tüketicinin daha çok beğenisini kazandığını söylemek oldukça doğru olacaktır. Bu nedenle siz de etkileşimi fazla olan sosyal medya hesaplarının özelliklerini, gönderilerindeki niteliği ve profesyonelliğini üsluplarını tarzları tespit ederek öğrendiklerinizi yeni stratejilerinizde kullanmalısınız.

2.Rakip firmanın kampanya ve etkinlik sıklıklarını takip etmelisiniz;

Markası için profesyonel bir sosyal medya yönetimi alan firmanın, sosyal medya hesaplarının etkinliklerle dolu olduğunu fark etmişsinizdir. Bunları takip edip kendi firmanız için bu adımları da atmanız sizler için işlevsel olacaktır. Çünkü hem sosyal medya çalışmaları hem PR çalışmalarıyla markanızın bilinirliği artarken rakip firmanın müşterilerinin de ilgisini çekebilirsiniz.
Tabii ki sosyal sorumluluk projelerini de unutmadık!
Rakip analizlerimize, belirlediğiniz rakip firmaların ne tür sosyal sorumluluk projelerine katıldığı nasıl bir müşteri portföyü çektiği çok önemlidir. Sosyal sorumluluk projelerine verdikleri önemi postlarına ve gönderilerine bakarak anlayabiliriz. Ayrıca sosyal sorumluluk projeleri kurumsal markalar için oldukça önemlidir çünkü müşterileriniz satın alma davranışlarını olumlu yönde etkilemektedir.
Sadece önemli olanlar bu kadarla sınırlı değil!
Rakip firmanın ne sıklıkla çekilişler düzenlediğini, piyasaya ne sıklıkla yeni ürün sürdüğünü, hangi influencerlar ile çalıştığını, hangi saatlerde gönderi çıkmayı tercih ettiklerini ve reklam çıkılan içeriklerinin neler olduğunu da önemlidir
İçerik üretimi: Sosyal medya yönetimine başladığınız da hedef kitlenize uyumlu, markanız ve hizmetlerinizi şeffaf bir şekilde hedef kitlenin anlayış düzeni doğrultusunda doğru bir dille yazılan içerikler ile rakiplerinizden ayrılabilirsiniz.

3.Marka konumlandırma ve geliştirme :

İşletmenizin büyüklüğüne ve küçüklüğüne bakmadan bulunduğu konumdan en üst seviyeye gelebilmesi için olan planlama ve projelenme düzenlemelerini yaparak, en hızlı bir şekilde en iyi ivmeyi alması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu süreçte sosyal medya da kendinizi ifade etmeniz için tüm olanakları sağlıyoruz.

4.Raporlama:

Markanız için yaptığımız düzenli ve doğru çalışmalar sonucunda Webeemo İleri Düzey Veri Analiz ve Raporlama Sistemiyle tamamen yeni nesil bir raporlama yöntemini takip ediyoruz. Size sunulan raporlama ve analizleri birlikte değerlendirip gelişim ve planlama dahil tüm alanlarımıza dahil oluyorsunuz. Raporlamalarımız doğrultusunda planlarımızda ekleme veya çıkartma veyahut geliştirmelerimizi yaparak yolumuza tüm hızımızla devam ediyoruz.

5.Sosyal medya reklamları:

Hayatımızda gittikçe önemli bir rol oynayan sosyal medya reklamlarını doğru ve etkin olarak yayınlamak çok önemlidir. Bu sayede hem etkileşim sayılarınız artacak hem de içerikleriniz doğru bir şekilde hedef kitlenize ulaşacaktır. Özellikle hızla değişen sosyal medya platformlarında reklam vermenin doğru yapılması çok önemlidir yoksa sizleri zarara uğratabilir. Webeemo’nun Profesyonel sosyal medya yönetimi hizmeti ile Sizi rakipleriniz arasından sıyırarak dijital dünyada ön plana çıkarıyor ve markanızın büyümesi için sağlam adımlarla ilerliyoruz.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

0 / 5

Your page rank:

İletişime Geç