Google Algoritma Güncellemeleri ile Arama motorları netice sayfalarının sıralamasını yaparken Serp sisteminden faydalanır. Sorgu ile en alakalı internet sayfalarını kullanıcıya netice olarak çıkarabilmesi amacıyla her sene derli toplu olarak algoritmalar yetkilendirilir.

Etkili olan algoritmalar devamlı güncellenir ve işlevselliği olan internet sayfalarını arama neticelerinde listeler. Eski seneler de güncellemeler gözle görülür bir fark taşımamaktaydı fakat bugünlerde de sık sık ve nerdeyse en büyük algoritma güncellemelerini görebilmekteyiz.

Yıllara Göre Google Güncellemeleri

Kullanıcı amacıyla en doğru ve en verimli kaynağın netice vermesi amacıyla güncellemeler sıralama da değişiklik göstermektedir. Güncellemelerin en tanınan değişik aşması budur, sıralama değişkenliği. Google algoritma güncellemeleri her sene derli toplu olarak yapılmaktadır. Yıl sene Google algoritma güncellemelerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Google Toolbar (Araç Çubukları)

2000 – Aralık  Google tarayıcı vasıta çubuğu güncellemesi ile Pagerank hayatımıza giriş yaptı. Pagerank ile arama motoru optimizasyonu kendini yeniledi ve çok önemli bir güncellemeye ismim attı.

2002 -Eylül  Belgelenen ilk güncelleme ile Google dans ve Pagerank’dan daha büyük bir ismim atıldı. Dijital platform da algoritma güncellemeleri yavaş yavaş kendini hissettirmeye başlamıştı. Ve ileri ki senelerde daha büyük güncellemelerin ışığını yakmıştı.

2003 – Şubat  İlk olarak tanınan güncelleme Bostondu. Bu güncelleme aylık olarak yapılacak ve Google dansını meydana çıkaran bir yenilikti. Fakat Google bu fikirden uzaklaşarak yeni güncellemeler ile değişikliklere kökten start vermişti.

Cassandra

Nisan  Yine önemli bir güncelleme olan Cassandra ile saklı bağlantı ve saklı metinlerin önüne geçilmişti. Ortak domainlerin bağlantı niteliği gibi problemlerinin çözümü amacıyla Cassandra güncellemesi büyük bir devrim niteliğindeydi.

Dominic

Mayıs  Freshbot ve Deepcrawler ile güncellenen Dominic ile site sasenearının ciddi boyutta artış gösterdiği belirlendi.

Esmerelda

Haziran Esmerelda Google büyük değişikliklere gideceğini müjdeleyen güncellemelerinden birisiydi. Bu sene son kez aylık güncellemeleri gerçekleştirmiş ve Esmerelda ile devamlı güncellemelerin geleceğinin haberini sızdırmıştı.

Fritz

Temmuz Google aylık Dansı Fritz güncellemesi ile sona erdi. Bu güncelleme ilke aylık olarak değil endekslerin günlük olarak çalışma vaktine geçiş sağlandı.

Tamamlayıcı Dizin

Eylül Google birtakım arama neticelerini tamamlayıcı endeksinden ayırmıştı. Buna göre performans sıralamasının gene oluşacağına ilgi çekti ve bu hal gene şirketler doğrultusundan reaksiyon çekti.

Florida

Kasım Florida güncellemesi çok büyük değişikliklere sebep olmuştu ve sıralamalarda bir çok kayıp meydana getirdiği amacıyla büyük şirketler doğrultusundan olumsuz karşılanmıştı. Anahtar sözcük taktiklerinin önüne set çeken bu güncelleme ile her bireyin oyunu kuralına göre oynaması gerekliliğini Google vurgulamıştı.

Austin

2004 – Ocak Google kurallarını belirleyeme git gide başlamıştı. Austin güncellemesi ile saklı metin ve Meta etiketleri ve başka bütün yanıltıcı taktikleri önleyici ataklarda bulundu.

Brandy

2004 – Şubat Anahtar sözcük analizini maksimum düzeye çıkardığı SLI, yani örtülü anlamsal endeksleme ile eşanlamlıları algılama sistemini geliştirmişti.

Google Halka Arz

2004 – Ağustos Google mühim atak ve stratejilerinden birisi bu güncelleme ile gelmişti. 19 milyon hisse satarak, 167 milyar dolar kazandı ve 2005 senesine hisselerini iki katına çıkarmış olarak girdi.

Nofollow

2005 – Ocak Google Microsoft ve Yahoo ile ortaklaşa Nofollow özelliğini sundu. Bu sayede spamla kafaya çıkabilmek, bağlantıların niteliğini denetim etmek, blog yorumlarının filtrelenmesi gibi alanları husus edindi.

Allegra

2005 – Şubat Net olarak nasıl bir güncelleme bulunduğu duyurulmasa da ayrıntılı söylentiler olmuştur. Bunlardan birkaçı, Örtülü anlamsal endekslemenin değiştiği, şüpheli bağlantıların ceza yediği ve kum havuzunun büyük ölçüde etkilendiği tarafındaydı.

Burbon

2005 – Mayıs

Arama niteliğinde 3 buçuk farklıkları gibi bir durum olacağını, www. Ya da non-www gibi URL’lerin ne şekilde işlendiği ile alakalı bulgular sundu.

XML site Haritaları

2005 – Haziran XML site haritaları güncellemesi ile ağ yöneticileri indexleme üstüne direkt tesir sahibi olmalarını amaçladı.

Kişisel Arama

2005 – Haziran Arama geçmişini husus alan güncelleme ile kişileştirme işlemleri yapıldı. Bu sayede kullanıcı profilleri şahsi aramalara direkt olarak ulaşmaları sağlandı.

Gilligan

2005 – Eylül Google endeks bulgularının aylık değil günlük olarak güncellendiğini fakat birtakım veri ve vasıta çubuğunun 3 ayda bir vakitliyle güncellendiğini vurguladı. Yanlış bir güncelleme olarak tanınan gilligan güncellemesi büyük bir güncelleme olmadığını açıkladı.

Google Haritalar

2005 – Ekim Yerel işletme merkezini 2005 mart ayında döneme sokan Google ekim ayında da şirket bulgularını yönlendirici Google haritalar verilerini bir araya topladı. Daha sıhhatli ve kategorileşmiş şekilde kullanıcıya ulaşmasını sağladı bu sayede.

Jagger

2005 – Ekim Google 3 aylık bir periyotla tanıttığı güncelleme ile bağlantılar kısıtlanmıştı. Bağlantı alışverişlerinin ücreti yapılması ve niteliğiz bağlantıların değer almaması gibi hususları ele alan büyük bir güncellemeydi.

Big Daddy

2005 – Aralık Bir alt yapı güncellemesi olan Big Daddy uzun vakit de çıkması beklenilen bir güncellemeydi ve vakit almıştı. Bu alt yapı güncellemesi URL ve yönlendirmeleri husus edinmişti.

Tamamlayıcı Güncelleme

2006 – Kasım senesinde Google endeks ve filtrelenen sayfaların farklıkları ile alakalı güncellemeler yaptığını düşündürdü.

Yanlış Alarm

2006 – Aralık senesinde elle tutulur rastgele bir güncellemenin olmayışı yeni ve büyük bir güncellemenin geleceğini düşündürdü. Fakat Google yaptığı açıklama da hiçbir değişiklik olmayacağını söyledi.

Evrensel Arama

2007 – Mayıs Formatı büyük oranda değiştiren bu güncelleme ile mahalli arama neticelerinde haberler, videolar, mahalli neticeler gibi seçenekleri ekledi.

Buffy

2007 – Haziran Küçük değişikliklerin gerçekleştiği bir algoritma güncellemesiydi fakat Google’dan ayrılan Vanessa Fox şerefine hazırlanmış güncelleme bulunduğu söylendi.

Dewey

2008 – Nisan Karışık bir sene olarak algoritmalar ile alakalı hangi güncellemelerin başladığı bilinmemekteydi. Fakat Google biraz kendini yenilemiş ve Google Kitapları ve aynısı bilhassa çıkarmış olarak görünüyordu.

Google Öneri

2008 – Ağustos Büyük bir değişiklik olarak Google tavsiye alternatifi sunuldu. Ziyaretçilerin gerçekleştirdikleri aramalar ile ilişkilendirilmiş tavsiye seçenekleri ile sorgular zenginleştirilmişti.

Vince

2009 – Şubat Matt Cutts Vince güncellemesi amacıyla ufak bir güncelleme bulunduğunu söylese de seo eksperleri bu güncellemenin ardındansa büyük değişimlerin olacağını ön görü etmeye başlamışlardı.

Rel – Conanical Etiket

2009 – Şubat Google, yahoo ve Microsoft eş güdümlü bir ismim daha atmışlardı ve ziyaretçileri değil yalnızca ağ yöneticilerini ilgilendiren bir güncelleme bulunduğunu söylemişti.

Önizleme Caffeine

2009 – Ağustos Google alt yapı değişikliklerinden biri olarak tanıttığı bir güncellemeydi. Bunu ön izleme olarak gerçekleştirmiş ve uzunca seneler bu güncellemenin gene edeceğini bildirmişti. Bu sayede sıralamalarda mühim ölçüde değişimler, site hızları, endeks genişletmek gibi kapsamlı olacağını bildirmişlerdi.

Gerçek Süreli Arama

2009 – Aralık Büyük bir değişimin daha gerçekleştiği güncelleme ile sosyal medya kuvveti birbiri ile ilişkilendirilmişti. Bu sayede Twitter, Google haberler ve çoğu içerik netice sayfalarında yer alacaktı.

Google Mekanlar

2010 – Nisan Google maps’ın bir parçası olarak 2009 eylül ayında sunulsa da mahalli iş merkezi olarak mahalli arama neticelerine birleşik edilerek devam etti. Yerel reklam ve tavsiye seçenekleri ile Google Mekanlar çok değişik bir platform oldu.

Mayıs Günü

2010 – Mayıs Ağ yöneticilerinin büyük bir düşüş gösterdiği bu ayda Matt Cutts bu halan birkaç güncelleme sebebi ile meydana yaklaştığını bildirdi.

Sunum Caffeine

2010 – Haziran Uzun bir çalışma ardından sunum caffeine sunuldu. Bu güncelleme ile Google süratini arttırmış ve iki katı endekse yer açılmıştı.

Marka Güncellemesi

2010 – Ağustos Google aynı domainin çoğu netice verebilmesine izin verilen bir güncellemeydi. Bu sayede halen devam eden ve tek bir URL sahibinin aniden çok sayfasının neticelerde çıkması sağlanmıştı.

Google Anlık

2010 – Eylül Google anlık ile sorgulanan aramanın anlık olarak listelenmesi sağlandı. Aratılan sözcük içeriğinin tek bir harfinin değişmesi bile sıralamayı etkili şekilde düzenlenmişti.

Anlık Ön izleme

2010 – Kasım Web sitelerin süratlice ön izlemesinin yapılması amacıyla büyüteç simgesi meydana çıkarıldı. Ziyaretçiler eriştikleri sitelere, dizayn ve başka bütün bilhassa bu büyüteç vasıtası ile ön izleme şansını yakaladı.

Sosyal Sinyal

2010 – Aralık Google sıralamaların belirlenmesi amacıyla Facebook ve Twitter gibi platformların sosyal sinyallerini değerlendirdiklerini açıklamıştı. Google amacıyla yeni bir ilerleme olan ve site sahiplerinin aynı vakit da sosyal mecralar da aktif olması gerekliliğini bir kez daha vurgulamış oldular.

Overstock.com Cezası

2010 – Ocak Overstock.com ile oluşturulan seo çalışmaları cezalandırılmıştır. Ve panda güncellemesinin geleceği duyuruldu.

Attribution Update

2011 – Ocak Yine panda güncellemesinin bir habercisi olarak nitelendirilen bir güncellemeydi. Spam olaylarını ele alacaklarını ve engelleyeceklerini bildirdiler.

Panda – Çiftçi

2011 – Şubat Büyük bir güncelleme bulunduğunu ve sırlamaların %12’sini etkinliğini bildirdiler. Zayıf ve kuvvetli içeriklerin sıralamada ne kadar tesirli bulunduğunu bu güncelleme ile fark ettik.

Artı 1 Butonu

2011 – Mart Artı 1 butonu ile sosyal mecralarda yarışan sitelerin kullanıcıya sunulması ve sosyal çevrelerinin arama neticelerine yansıtılması sağlandı.

Panda 2.0

2011 – Nisan Bütün dünya da İngilizce sorguları amacıyla alan bir güncellemeydi. Hem de arama netice sayfaları ya da Chrome gibi tarayıcının engellediği siteler ile alakalı erişim ve bulgular sunulmuştur.

Panda 2.3

2011 – Temmuz Google Uluslararası Panda güncellemesi İngilizce ve İngilizce dışında sorgulamalar amacıyla yayınlandı. Google güncellemeler ile büyülenen ülkelerdeki sorgulamalarda %6 – %9 tesir ettiğini dile getirdi.

Panda 2.4

2011 – Ağustos Google yeni güncelleme ile alakalı haber ağ yöneticileri doğrultusundan geldi. Fakat yeni faktörler mi, Panda ya da sıralamalar ile mi tesirli bulunduğu belirsizdi.

Genişletilmiş Site Bağlantıları

2011 – Ağustos Uzun vakit üstünde çalışılmış bir güncelleme ile Google marka sorguları amacıyla genişletilmiş site bağlantısını sundu. 12 paketlik bu bağlantılar 6 düşürüldü ve sınırlama getirildi.

Sayfa Numaraları

2011 – Eylül Google ilerlettiği eklentiler ile sayfa yavaşlama problemlerine çözüm getirerek rel=’’önceki’’ ve rel=”sonraki” ve rel=”hepsini göster” gibi sayfa eklentilerini güncelledi.

516 Güncelleme

2011 – Eylül Google Ceo’su Eric Schmidt Google da geçen sene yani 2010 senesinde toplamda 516 algoritma güncellemesinin gerçekleştiğini açıkladı. Bu bir sene amacıyla da oluşturulan en kuvvetli rakamlardan birisiydi.

Panda 2.5

2011 – Ekim Panda 2.5 ile yeni bir güncellemenin bulunduğunu bildirdi tam olarak detaylar belirtilmedi fakat bir çok site sahibi hata bildiriminde bulundu. Hem de panda yoğunluğu ile de devamı ileriki panda güncellemelerinin olacağını açıkladılar.

Sorgu Şifrelemesi

2011 – Ekim Google gene güzel bir güncellemesi de sorgu şifrelemesiydi. Buna göre sorguların emniyet sebebi ile şifreleneceği ve organik aramaların anahtar sözcükleri etkinliği bariz belliydi. Nitekim pek çok veriye göre bu yönlendirmelerin bozulduğunu ve trafiği hatalı yönlendirdiğine sebep bulunduğu bilinmekte.

Yenilik Güncellemesi

2011 – Kasım Yenilik çalışmaları ile Google görülmemiş algoritma güncellemelerinin yakında olacağını bildirdi. Buna göre aşağı yukarı %35’lik bir kesim bu güncellemelerden etkilenecektir açıklamasında bulundu.

10 Paketlik Algoritma Güncelleme

2011 – Kasım Yenilik algoritma güncellemesinin ardındansa 10 paketlik bir algoritma ilerlettiğini aktaran Google, içlerinden birtakımlarının ufak çaplı birtakımlarınınsa daha büyük güncellemeler bulunduğunu açıkladı.

Panda 3.1

2011 – Kasım Yine kasım ayında panda 2.5 den sonra sürülen güncelleme panda 3.1 ile panda flux serisi oluşturulmuş oldu. Google büyük değişiklikler olmadığı taktir de bundan sonra panda numaralandırılmasının yapılmayacağını söyledi.

30 Paketli Güncelleme

2012 – Ocak 30 paket kapsamında Google görünümlü arama netice sayfaları, alakalı site linkleri, alakalı tablo gibi ayrıntılı hususları ele aldığı bir paket endeksi hazırladı.

Google Kendi Dünyan

2012 – Ocak Google+ ile sosyal bağlantıların etkileşimi ile kişileştirme yönteminin üst düzeye çıkarılması sağlandı. Arama motoru netice sayfalarında göze sansasyonel gelen bir değişim tuşu ekledi.

Reklamlar

2012 – Ocak Sayfa düzeni algoritmaları vasıtası ile sitelerin sayfasında dengesiz dağılan reklamları ilerletmek amacıyla bir planlama getirdi.

17 Paketli Güncelleme

2012 – Şubat ayının başlangıcını 17 paketli bir güncelleme ile düzenleyen Google arama niteliği başlıklarını içerdiğini ve süratli, yazım denetimli unsurları ilgilendirdiğini açıkladı.

Venedik

2012 – Şubat Aylık güncellemelerin isminin Venedik koyulması ile Google mahalli aramaların neticeleri daha basit şekilde sunması amacıyla oluşturulan bir çalışma bulunduğunu belirtti.

40 Paketli Güncellemeler

2012 – Şubat Yine bir başka ‘’ arama niteliği başlıkları’’ adı altında 40 paketli değişikliklerin olacağını dile getiren Google, çoklu görüntü aramaları, panda ve birkaç güncellemenin daha olacağını bildirdi.

Arama Kalitesi Videosu

2012 -Mart Video ile ilgilenen  her bireyin Google bu hususta ki değer ve işleyişini ele aldığı bir duyuruydu. Google önceliklerini söyleyerek bu alanda yoğunlaşanlara bulgular sundu.

Panda 3.4

2012 -Mart Panda 3.4 ile arama neticelerinin %1,6 sının bu güncellemeden etkili olduğu duyurarak ufak çapta bir panda güncellemesini getirdi.

50 Paketli Güncellemeler

2012 – Nisan ayına yüksek bir çıkış yapan Google bu kez 50 paketli bir algoritma güncellemesinin yaklaştığını açıkladı. Buna göre metin sayımı, görüntü aramalar, nitelikli sorguların çevirileri gibi çoğu özelliği bu pakette derlediklerini açıkladılar.

Penguen

2012 – Nisan Google ilk olarak ‘’Webspam Güncellemesi’’ adı altında Pengueni sundu. Bu aşırı optimizasyon ve kötüye tüketimi içeriyordu. Buna göre aşırı anahtar sözcük tüketimi ve Google yanıltma gibi spam hareketlere kısıtlama ve cezalar getirerek engellemeyi planladı.

52 Paketli Güncelleme

2012 – Mayıs Büyük endeks tabanları, ilerlemiş sayfa numaraları, bölge bağlantıları gibi hususların ele alındığı 52 paketten meydana gelen bir algoritma güncellemesiydi.

Bilgilendirme Grafiği

2012 – Mayıs Bilgilendirme grafiği ile bilgi panelleri arma motoru netice sayfalarında atılan büyük bir değişimdi. Buna göre kişiler, ile alakalı, yerler ve aynısı ögeleri görünümlü bir arama netice sayfasında bulmayı hedefledi.

Penguen 1.1

İlk very güncellemesi ile penguen 1.1 yayınlayan Google benzer panda güncellemesi şeklinde bulunduğunu açıkladı.

39 Paketli Güncellemeler

2012 – Haziran Google aylık arama başlıklarını açıklayarak penguen’nin gelişimi ile Google haberler ve iyi bağlantı düzeni ile alakalı 39 paketli bir güncelleme endeksi hazırladı.

Panda 3.7

2012 – Haziran Bu güncelleme ile %1 den daha az bir kesimin etkili olacağını açıkladı Google. İçerik ile alakalı ayrıntılı bir bilgiye ulaşılamadı.

Bağlantı Uyarıları

2012 – Temmuz Ağ yöneticilerine yollanan bir ikaz sistemiydi.

Küme Sistemi

2012 – Ağustos Arama niteliği listesi ile algoritma yenilenmesi, ilerlemiş sıralama, itimat edilir kaynaklar ve aynısı sıralama olgularını değiştirecek eylemleri içerdiği ilaveten site kümeleme düzeneğinin farklıkları ile alakalı bir güncelleme bulunduğu duyuruldu.

DMCA Cezası

2012 – Ağustos Telif hakkı ihlali yapan sitelerin cezalandırması hususu ile alakalı ismim atan Google DMCA koruma sistemini döneme soktu.

Sonuç Sayfaları

2012 – Ağustos Anahtar sözcükleri etkileyen ve sorgu netice sayfasına 10’luk sisteme geçiş yaptığını açıkladı.

Panda 3.9.1 – Panda 3.9.2

2012 – Eylül Art arda gelen 2 panda güncellemesi ile algoritma ve veri ile güncellemelerin bundan sonra sıraya göre isimlendirileceğini açıkladı. Hem de tam eşlemeli domain güncellemesinin de olacağını belirttiler.

Tam Eşlemeli Domain

2012 – Eylül Tam eşlemeli domain tüketimine dair yaşanan bir güncellemeydi. Büyük ölçüde bir değer ve sıralama kaybına yol açtı ve veride biriken tam eşlemeli domainler azaltıldı.

65 Paketli Güncelleme

2012 – Ekim 65 paketli güncelleme ile bilgilendirme grafiğinin geliştirilmesi, sayfa niteliği hesabı ve mahalli neticelerin belirlenmesi hususu ile alakalı değişiklikler yapıldı.

Penguen #3

2012 – Ekim Küçük bir güncelleme olan penguen #3 ile yalnızca %0,3’lük bir kesim etki altında kalmıştı.

Sayfa Düzenleri

2012 – Ekim Manşet reklamların değişeceğini ve sayfaların asıl sayfa düzenine geçip gitmesini gerçekleştiren bir güncellemeydi.

Panda #21 – Panda #22

2012 – Kasım İngilizce sorguları baz alan panda 21 güncellemesi ardından panda 22 ile classic veri güncellemesi yapıldı.

Bilgilendirme Grafiği Geliştirme

2012 – Aralık Bu güncelleme ile eklenen dillerin kapasitesi genişletildi. Buna göre İngilizce dışında Fransızca, İspanyolca, Almanca, Japonca, İtalyanca ve Portekizce gibi sık sarf edilen diller ilerlemiş BK ile güncellendi.

Panda #23

2012 – Aralık  Yenileme olarak adlandırılan panda 23 güncellemesi yalnızca İngilizce sorguların bir bölümünü etkiledi.

Panda #24

2013 – Ocak Sorguların yalnızca %1.2 lik bir kesiminin etkilendiği güncelleme.

Panda #25

2013 – Mart Panda 24 ardından panda25 güncellemesi geldi ve esas algoritmayı etki etmeyecek son güncelleme bulunduğu söylenmiştir.

Hayalet

2013 – Mayıs Birçok site bu güncelleme ardından yoğunluklarında ciddi bir azalma bulunduğunu bildirdi.

Domain Kalabalığı

2013 – Mayıs Arama motoru netice sayfalarının kalabalıklaşması ardından bir güncellemeydi.

Penguen 2.0

2013 – Mayıs penguen güncellemesi olan penguen 2.0 ile sayfa derinliği hususu ele alınarak hazırlandı ve sunuldu.

Nakit Avans Kredileri

2013 – Haziran Google bu güncelleme ile pornografik, spam özellikli nakit avans kredilerini düzenledi.

Panda Dansı

2013 – Haziran Matt Cutts doğrultusundan oluşturulan açıklaması pandanın ay ay güncellendiğiydi.

Çoklu Hafta Güncellemesi

2013 – Haziran Matt Cutts twitter hesabı üstünden çoklu hafta güncellemesinin olacağını açıkladı. Buna göre ileri de kaldırılacak bilhassa test ettikleri düşünüldü.

Panda Kurtarımı

2013 – Temmuz Panda kurtarımı güncellemesi belirsiz bir güncellemeydi fakat 10 günlük güncellemelerden birisi bulunduğu düşünüldü.

Bilgi Grafiği Büyümesi

2013 – Temmuz Bilgi grafiği girişleri ile alakalı derlemelerde büyük yükselişin yaşandığı bir güncellemeydi.

Detaylı Makaleler

2013 – Ağustos Yeni bir haber sekmesi meydana getiren Google bunun ismini “Detaylı Makaleler” olarak düzenledi. Ayrıntılı içerik oluşturmayı hedefleyen Google faydalı linkler ile de kullanıcıya hitap etti.

Hummingbird

2013 – Ağustos Önemli bir algoritma güncellemesi olan Hummingbird ile anlamsal aramalar ve bilgi grafikleri büyük ölçüde değişiklik gösterdi.

Yazarlık Çalışması

2013 – Aralık Google yazarlık alternatifi sorgularını direk etkili olan bir güncellemeydi ve aşağı yukarı %15 azalma görülmüştü.

Sayfa Düzeni

2014 – Şubat Google sayfa düzeni algoritmasını yeniledi ve manşetlerde aşırı reklam kullanan siteleri cezalandırdı.

Payday Loan 2.0

2014 – Mayıs Google spam aramalarını Payday Loan ile hedefledi ve arka arkaya bu husus ile alakalı pek çok güncelleme getirildi.

Payday Loan 3.0

2014 – Haziran Bir başka spam güncellemesi olarak biliniyor ve belirli sitelerin spam aramalarını etkilediği bir güncelleme bulunduğu doğrulandı.

Kaynak Fotoğrafların Kalkması

2014 – Haziran John Mueller yaptığı açıklama da Google’ın bütün kaynak görsellerini Serplerden kaldırılacağını açıkladı. Buna göre Google+ ile kurulan bağda kuvvetli şekilde bu güncelleme desteklendi.

Pigeon

2014 – Temmuz Yerel neticeleri değiştiren ve koordinat bulgularının ele alındığı bir güncellemeydi. Buna göre Google ilaveten pigeon’un çekirdek algoritma ve mahalli algoritmalara göre daha kuvvetli bir farkın olacağının işaretini verdi.

HTTPS – SSL

2014 – Ağustos Site güvenilirinin ön planda tutulduğunu altını çizen Google ilaveten şifreleme düzeneğinin de geliştirileceğini, yeni bir emniyet şeridinin sağlanacağını açıkladı.

Kaynak Künyelerin Kaldırılması

2014 – Ağustos Kaynak fotoğrafların kaldırılmasının ardından da bütün Serplerden kaynak künyelerinden kaldırılması bu güncelleme ile sağlandı.

Pirate 2.0

2014 – Ekim Google, program ve dijital medya korsanlığının önüne geçmek amacıyla büyük bir ismim attı ve pirate güncellemesini açıkladı. Buna göre telif hakkı olmayan internet sitelerinin sıralaması büyük ölçüde değer kaybetti.

Penguen Everflux

2014 – Aralık Nadiren güncellenen olgulardan sıyrılarak devamlılık kazanan güncellemeler listesine alınan penguen bundan sonra periyotlar durumunda işlenecektir.

Pigeon Yaseneması

2014 – Aralık Pigeon güncellemesi ile Birleşik Krallık, Avusturalya ve Kanada orijinal bir güncellemeye tabi tutuldu ardındansa Amerika’ya yasandı.

Mobilegeddon Mobil Güncellemeler

2015 – Nisan Mobil güncellemeleri amacıyla alan panda güncellemelerinden birisiydi ve aramaların % 4’ünü etkili olacağını açıkladılar.

Kalite Güncellemesi

2015 – Mayıs Phantom 2 olarak adlandırılan  algoritma değişiminin kaliteli sinyalleri etkili olması üstüne oluşturulan bir güncellemeydi. Buna göre karışan sinyallerin çözümü amacıyla geliştirilmişti.

Panda 4.2

2015 – Temmuz Panda güncellemelerinin filtresel data bulgularinin gene inceleneceği bir prosese girdiğini aktaran Google bu vakit zarfında sitelerin cezalarından kurtulması amacıyla bu vakitci değerlendirmesi gerekliliğini öne sürdü.

RankBrain

2015 – Ekim Google suni zeka destekli RankBrain algoritmasının Google teknolojisine katılacağını ve bilhassa 3 mühim etkenin bununla destekleneceğini açıkladı.

Çekirdek Algoritması

2016 – Ocak Penguen güncellemeleri ile bir ilgisi olmayan çekirdek güncellemesi marka aramalarının bir çokçası etkili olacak cinsten bulunduğunu söylemek mümkündür.

AdWords Sağ Sütun

2016 – Şubat Google adWords sağ sütunun tamimiyle kaldırılması, aramalarda çıkan reklam adedinin 4’e ulaşması, rekabeti daha kıyasıya bir hale sokan bir güncelleme bulunduğunu söylemek mümkün. Oldukça büyük değişiklikler ile seoyu etkili olmaması da kaçınılmazdı.

Mobil Dostu Güncelleme

2016 – Mayıs Google mobil aramaları güçlendirecek bir güncelleme getirdi ve sıralama sinyalleri sundu. Buna göre mobil friendly sitelerin bu güncellemeden çok etkili olmayacağı aşikardı.

Possum

2016 – Eylül Organik neticeleri direk etkili olan bir güncellemeydi ve lokal topluluğu son derece etki altında bırakmıştı.

Penguin 4.0

2016 – Eylül 2 senedir beklenilen bir güncellemeydi ve çekirdek algoritma ile uyumlu şekilde çalışıyordu. Gerçek vakitli çalışan bir çekirdek algoritması olarak bilindi.

Penguin 4.1

2016 – Eylül Penduin 4.0 ın daha yumuşak durumu ile sürülmüş bir güncellemedir.

Penguin 4.2

2016 – Ekim Yeni kodlama ardından yayımlanan bir güncellemeydi ve aşağı yukarı 2-3 hafta kadar hazırlık süreyi geçirdi.

Geçiş Reklam Cezaları

2017 – Ocak Mobil kullanıcı tecrübesini olumsuz etkisi olan geçiş reklamlarına ve pop-up uygulamalarına dair ilerlettiği bir ceza yöntemini kapsamaktadır.

Chorome Https Uyarıları

2017 – Ekim SSL Sertifkası sahibi olmayan sitelerin itimat edilir olmadığını ve buna göre site trafiklerinin direk etkili olduğu bir güncelleme ile büyük bir emniyet ağı oluşturuldu.

Maccabees

2017 – Aralık Anahtar sözcüklerin devamlı aynı olması fakat değişik sayfalarda yer almasını husus eden bir güncellemeydi. Bütün alt sayfaların değişik anahtar sözcükler içermesinin doğru olacağı tarafında çalışmaları kapmaktadır.

Description Uzatılması

2018 – Ocak Description metinin en az 160 ve maksimum 300 sözcükte uzatılmasının arama neticelerine daha iyi yansıması hususu ile alakalı oluşturulan bir güncellemeydi.

Brackets

2018 – Mart Temel bir güncelleme olan Brackets, ile alakalı teknik bir açıklama getirilmemiştir. Fakat etkili olan bir güncelleme bulunduğunu söyleyebiliriz.

Sıfır Sonuç Serp

2018 – Mart Yeni eklemelerin yapılacağının bir testi bulunduğu fikir edinilen sıfır netice testi ile vakit, tarih ve bütün neticeleri gösterme gibi imgelerin yer alması beklendi.

Mobil İndexleme

2018 – Mart Mobil öncelikli indexlemenin tüketimine başlandığını açıkladı Google. Site sayfalarının aşamalı şekilde mobile indexleneceği yeni bir seo çalışma sahası oluşturmuştu.

Çekirdek Güncellemesi

2018 – Nisan İsimsiz olarak tanınan bir çekirdek güncellemeseydi. Herhangi bir bilgi sunulmadı fakat bir haftadan uzun vaktin bir yoğunluğu işaret etti.

Description Kısaltılması

2018 – Mayıs Google gerçekleştirdikleri ile description metninin kısaltılmasına karar verdi. Buna göre 125 ve 160 karakter olmasında karar kılındı.

Video Carousel

2018 – Haziran Videolu Serp miktarını arttıran bir geliştirme olan video Carousel ufak resimlerle ayrılmış bir video sistemini oluşturmuştur.

Mobil Hız

2018 – Temmuz Sayfa süratinin mobil siteler amacıyla bir ölçüt olmasına sebep olan bu güncelleme ile bundan sonra her mobil sitenin sürat etkeni ve performansının yüksek olmasını talep ediyordu.

Chrome Emniyet Bildirimleri

2018 – Temmuz Chrome kullanıcılarına yönelik HTTPS protokolünü yayınlayan Google, bu güncelleme ile ikaz verileni ve güvenilir değil ibaresini kullanacağını açıkladı.

Medic Core

2018 – Ağustos Site sağlığını, site performans değerlerini ve iyiliğini ilerletmek adına hazırlanan bir güncellemeydi.

Arama Sonuç Sayfası

2019 – Mart Google arama netice sayfasının ilk sayfasında ve başka sayfa satırlarında toplam da 19 sonucun belireceğini açıkladı.

Google Florida 2

2019 – Mart Çekirdek güncellemesi olan Florida 2 ile çoğu sektörün bu güncellemeden etkili olduğu belirlendi. Buna göre hukuk, otomotiv ve oyun gibi sektörler florida 2 yani March 2019 Core Update ile değişkenlik gösterdi.

Core Update

2019 – Haziran Algoritma güncellemeler olarak tanınan haziran ayı kapsamında iki değişik etapta sürülmüştür. İçerik kaynağı ise şimdilik tam olarak bilinmemektedir.

Bert Update

2019 – Ekim Yapay zekâ algoritmasının en ilerlemiş özelliklerinin bir arada bulunduğu bir güncellemeydi. Asıl ismi Bidirectional Encoder Representations from olarak bilinmekte ve baş harflerinden meydana gelmektedir. En natürel ve arama sorgusuna en yakın neticelerin çevresel olarak listelendiği bir güncellemedir.

Core Update

2020 – Ocak Google her sene algoritmalarını güncellemekte. 2020 Google algoritma güncellerime de ilk olarak 13 Ocakta gelmiştir.

Ocak ayında gelen algoritma, core Update yani, Geniş çekirdek güncellemesi ile aramaların güncelleşmesi ile seo çalışmaları ufakta olsa sıralama değişikliğine uğramıştı.

Featured Snippet De-Duping

2020 – Ocak Bir başka güncelleme ise 22 Ocakta geldi, Featured Snippet De-duping, Google ilk sıra da yer alan sitelere yönelik bir güncellemedir. Sıfırıncı sıra ( zero position ) ile bu güncelleme amacıyla giren internet siteleri aynı sayfalar da yer almayacak şekilde düzenlenmiştir.

Google Algoritma Güncellemeleri yazımızda verdiğimiz detaylar ilginizi çektiyse, Diğer yazımız olan Google Sıra Kaybının Nedenleri Yazımıza da Göz Atabilirsiniz.

 

 

 

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

0 / 5

Your page rank:

İletişime Geç