Yoast Seo Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır? 2020-2021 WordPress amacıyla tasarlanmış olan son derece harika Seo eklentisi Yoast Seo Kurulumu ve ayarları ile alakalı bütün detayları yazımızda inceleyebilirsiniz. Yoast Seo eklentisi sürekli olarak kendini güncellemektedir. Bu amaçla WordPress üzerinden eklentinin son güncellemesine yönelmelisiniz güncel halini kullanmanızı öneririz.

WordPress Yoast Seo Özellikleri Nelerdir?

WordPressi’in en ilerlemiş eklentilerinden olan Yoast Seo bir çok özellik ve araca sahiptir. Bu sayede bir WordPress ilişkisini olağanüstü geliştirerek, Google Seo kriterlerini bir bir uygulamış olacaksınız. Temel Seo alt yapısını oluşturabileceğiniz bu eklenti ile Seo çalışmalarınıza basitlik sağlayıcı faktörlere erişebileceksiniz.

İçeriklerin Başlık-Meta Açıklaması ve Seo Uyumluluğunu Ölçme

İçeriğin odak anahtar sözcüklerinin tayin ve aynı şekilde işaretlendirmesini ön izleme

Kaynak kodu parçacıkları ‘’Snippet’’ Google aramalarında test edebilme

XML sitemap Özelliğini Kullanabilme ve yönetebilme

Gönderileri, yazıları, sayfaları ve bütün arşivleri nofollow ya da noindex durumuna getirebilme

Robots.txt ve .htAccess dosyalarını basitlikla güncelleyebilme

Daha pekçok özelliğe sahip olan Yoast Seo Kurulum ve ayarlarına geçelim. Ayarları kullanabilmeniz amacıyla son versiyona güncelleyiniz. Ücretli ve bedava versiyonları tespit edilen Yoast Seo onbinlerce şahıs doğrultusundan yüklenerek, son derece aktif şekilde kullanıcıyla buluşmaktadır. Bir WordPress sitesi kuruyorsanız şayet, Yoast Seo eklentisini kurmadan geçmeyin derim.

Yoast Seo Kurulumu Nasıl Yapılır ?

En öncelikle yapmamız gereken WordPress sitemize yoast seo eklentisini yüklemeli ve etkinleştirmeli. Bunun amacıyla yapmanız gerekenler;

WordPress yönetici paneline giriş yapın

Eklentiler >> yeni ekle butonuna tıklıyoruz.

Sağ üst köşede tespit edilen arama seksiyonuna ‘’Yoast Seo’’ yazıyoruz.

Çıkan eklentilerden görselde görüldüğü anında yükle linkine basıyoruz. Eklenti yüklenmeye başlayacaktır.

Yüklenen eklentiyi aktifleştirmek amacıyla ‘’Etkinleştir’’ e tıklıyoruz ve eklentimiz bundan sonra hazır bir şekilde ayarlarını yapmanızı bekliyor.

yoast seo dashboard ayarlari secenekleri

Yoast Seo Gösterge Paneli

Genel >> Dasboard

Kurduğumuz ve etkinleştirdiğimiz Yoast Seo eklentisinin şimdi genel ayarlarına geçelim. Genel ayarlar amacıyla admin panelinde tespit edilen Yoast Seo seksiyonuna tıklayın. Karşınıza çıkacak ilk sayfa genel ayarlardır. Bu sayfada Yoast Seo’nun sizlere gönderdiği bildirim, not ya da uyarıları bulunacaktır bunları görebilirsiniz. Ara ara burayı takip etmenizi öneriyoruz. Eğer sitede bir sorun yaşanırsa burada bildirim olacaktır ve ne yapmanız gerektiği konusu ile alakalı size bilgi verecektir.

yoast seo features ayarlari secenekleri

Yoast Seo Özellikler Paneli

Genel >> Features

Bu bölgede yer alan ayarlar bundan sonra aktif şekilde güncellenmekte bu halde herkese basitlik sağlamakta. Çünkü her biri son derece mühim konular ve özellikler. Kısaca özelliklerini ve ne işe yaradıklarını inceleyelim.

Seo Analysis

Bu ayar en gerekli ve önemli özelliklerindendir Yoast’ın. Çünkü bir internet sitenin en gerekli özelliği içeriğidir. Oluşturduğunuz yazıların, Seo kriterlerini ölçme imkanı gerçekleştiren bu ayarın aktif olmasından emin olun.

Readability Analysis

Yazılarınızı yazdığınız da size okunabilirlik ölçümlerini ve sorunlarını gösteren bu ayar ile yayımlamak dilediğiniz metnin analizini görebilir, metinlerinizde meydana gelen sorunları, uyarıları gözlemleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz ve düzeltebilirsiniz.

Cornerstone Condent

Bu özellik son derece gereklidir, sitenizde ‘’önemli’’ görüldüğü yazıları ‘’Cornerstone Condent’’ yaparak, sitenizin esas taşını oluşturabilirsiniz. 4-5 adet en kıymetli yazınızı seçebilir, bu özellik ile belirlediğiniz yazılarınız rakiplerinizle kıyasıya mücadeleye girebilir. Sektörel ya da anahtar sözcük merkezli yazdığınız yazıları, Google rekabetine açmak ve sitenin en özelleri kategorisine sokmak amacıyla Cornerstone özelliğini aktifleştirin.

Text Link Counter

Site içi bağlantılarınızı görmenize yarayan bu özellik, yazılarınızdaki link yerleşimlerini görebileceğiniz, lüzumlu denetim ve yerleşimlerini yönetebileceğiniz bir ayardır.

XML Site Haritaları

Arama görünümünü yani (Search Appearance) amacıyla son derece kullanımı kolay duruma getirilen bu özellik ile ‘’sayfalar-yazılar-kategoriler-haritada yer alsın/almasın’’ gibi ayarları düzenlemeniz amacıyla kullanılmaktadır. Aktif olmalı ve bu özelliği kullanma saatinde önemlilik gerektiren bölümleri eklemelisiniz.

Ryte İntegration

Ryte İntegration Yoast Seo’nun en mühim ayarlarındandır. Sitenizin indexlendiğini görebilmenizi sağlar ve index amacıyla aktif konumda olmasını ilgi ederek takip edebilmenize yarar. Günlük index takibi amacıyla aktifliğini denetim edin.

Admin Bar Menü

Yoast Seo ikonunun sizlere gönderdiği bildirim ve uyarıları admin barında görünüp görünmeyeceğini seçeceğiniz bir ayardır. Aktif ve anlık bütün bildirimler amacıyla kullanmanızı tavsiye ederiz.

Security / No advanced settings for authors

Yoast Seo ayarlarınızın kimler doğrultusundan erişilebileceğinin yapıldığı ayardır. Aktifleştirmek son derece gerekli ve önemlidir zira sizden diğer kullanıcı ya da yazarların noindex gibi ilerlemiş ayarları değiştirebilmelerinin önünü keser. Kapalı konuma getirirseniz şayet telafisi olası olmayan sorunları yapan şahısleri bulmanız son derece zorlaşır.

yoast seo internet yonetici araclari Google yandex dogrulama 1024×603

Yoast Seo Doğrulama Ayarları

Genel >> Webmaster Tools

Arama motorlarından aldığınız kodları kolay yolla sitenize eklemeyi sağlayıcı bir ayardır. Arama motorlarından aldığınız kodları doğruluğunu sağlama imkânı yayınlayan Webmaster Tools gelen kodları alakalı alanlara eklemeniz ve kaydetmenizden ibaret.

WordPress Seo Hizmetleri ile alakalı bilgi alabilmek amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

0 / 5

Your page rank:

İletişime Geç