Wordpress Htaccess Dosyası Oluşturma

WordPress Htaccess Dosyası Oluşturma WordPress dünya üzerinde birçok kişinin web site açmak için kullandığı platformlardan biridir. Son derece profesyonel bir platform olan WordPress blog sayfasından e-ticaret Sitesi ne kadar birçok farklı kategoride site açmanıza yardımcı olmaktadır. Ücretli veya ücretsiz versiyonlarından yararlanabileceğiniz wordpress siteleri son derece yüksek avantaj sunmaktadır.

Kullanıcı arayüzü oldukça işlevsel olan WordPress siteler sayesinde çok daha geniş kitlelere ulaşabilir ve içeriklerinizi çok daha yüksek kalitede yayınlama imkanı bulabilirsiniz. WordPress platformu üzerinden açılan web sitelerini birçok önemli avantajı bulunur. Bununla birlikte dosya oluşturma konusunda da farklı alternatifler sunar.

WordPress platformu üzerinden web site kuruyorsanız mutlaka bilmeniz gereken çok önemli detaylar bulunur. WordPress htaccess dosyası oluşturma da bunlardan biridir. Profesyonel bir şekilde web site kurmak istiyorsanız mutlaka bu alanda birçok önemli detaya sahip olmanız gerekmektedir.

WordPress Htaccess Dosyası Nedir?

WordPress htaccess dosyası oluşturma işlemi öncesinde ilk olarak bu dosyanın ne olduğunu bilmek gerekiyor. Bu dosya web sunucu yapılandırma işlemlerinden daha bağımsız bir yönetimi olanaklı hale getiren yapılandırma dosyasıdır. Birçok web server tarafından desteklenen bu dosya sayesinde genel yapılandırma ayarlarından bazılarını yok sayarak yeni kurallar çerçevesinde sitenizi yönetmenize olanak tanır.

Bu dosyanın birincil amacı ise her klasöre erişimi ayrı ayrı kontrol edebilme imkanı yaratmasıdır. Örek vermek gerekir ise istenilen dosyalara parola koruması eklemektir. Birçok farklı parametreyi içeren bu dosyalar web sitelerinin ana doküman dizinlerinde bulunmaktadır.

WordPress Htaccess Dosyası Oluşturma Nasıl Yapılır?

WordPress htaccess dosyası oluşturma işlemi konusunda da detaylı olarak bilgi edinmek gerekir. Yetkilendirme ve kimlik doğrulamadan URL yönetimine kadar birçok farklı konuda sizlere profesyonel bir yönetim sunan bu dosyaların oluşturulmasında belli adımları izlemek gerekir. Bu adımlar şunlardır:

  • İlk olarak bilgisayarınızda htaccess.txt isimli bir belge yaratmanız gerekiyor.

  • İçerik kısmına ise wordpress .htaccess kodunu eklemelisiniz.

  • Belgeyi kaydederek kapatın.

  • Bu belgeyi daha sonra FTP olarak sitenizin ana dizin kısmına gönderin.

  • Belge ismini yeniden düzenleyin.

  • Düzenleme sırasında mutlaka başında nokta olacak şekilde .htaccess olmasına özen gösterin.

WordPress sitenizi daha iyi bir şekilde yönetmenize olanak tanıyan bir işlemdir.

WordPress eklentileri konusunda daha fazla bilgi ve kurulum rehberi makalelerine ulaşmak isterseniz buraya bırakıyoruz.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

0 / 5

Your page rank:

İletişime Geç