Site Dışı Seo Nedir? Site dışı seo; Arama motorlarının en ilgi çekici alanı site dışı seo çalışmalarıdır. Site amacıyla alınan linkler her zaman amacıyla taşır. Örneğin tanınmış bir içeriğin linkini herkes paylaşıyor bu tatbiki natürel yolla backlink sağlıyor. Fakat dayanıklı kaynaklı, kaliteli sitelerin linklerini alabilmek amacıyla ise büyük uğraşlar verebiliyorsunuz. Sitenizin değişik kaynaklardan, sitelerden övgü alması kuşkusuz arama motorlarını çok iyi şekilde memnun eder. Bu hal yalnızca backlink çalışması amacıyla geçerli değildir. Yorum alabilmek, beğeni alabilmek ve sitenin linkini paylaşmak son derece ehemmiyet taşır.

Sosyal medya platformunda site linki paylaşımı, içerik paylaşımı, bloglarda yorum alma ya da yapma, forumlarda bilgi paylaşımı, kısaca iletişim halinde olurken sitenin natürel yolla reklamını yapabilmek site dışı seo çalışmalarını kapsar.

Bağlantı linkleri site dışı seo’nun tarifi sayılabilir. Rakip analizi yaparak sitenin yerini gözlemlemek ve buna bağlı backlink kaynağı meydana getirmek çok önem taşımaktadır. Kalitesiz ve internet sitenizle hiçbir alakası olmayan sitelerden backlink alabilmek fakat link çöplüğüne sahip olmanızı sağlayacaktır. Buna nazaran daha az ama daha dayanıklı referanslar ile bu kaynaklara erişmeniz en doğrusu.

Site içi seonuzun yüksek olması, sizi natural yani doğal yöntemler ile site dışı seoya itecektir. Yani ne kadar kaliteli ve farkındalık yaratmış paylaşım ve içerikleriniz olursa kullanıcılar site linkini seve seve paylaşacak ve ziyaretçi profilinizi elden ele genişletecektir. Sosyal medya aracılığı ile de sitenin marka bilinirliğini arttırmayı desteklemeli, bu kanallar üstünden beğeniler, yorumlar ve siteye trafik çekebilirsiniz tıklanma sayılarınızı arttırabilirsiniz. Site performansınız her gün, her saat, her dakika zirvede olmalıdır. Ziyaretçileriniz sizlerden sık sık haber almalı, bilgi sahibi olmalı ve rakiplerinize dikkat etmeli ve meydanı boş bırakmamalısınız.

Aslında bir bakımdan seo nedir, seo nasıl yapılır sorusunu cevapladık, fakat genel itibari ile bir toparlamak gerekir.

Site Dışı Seo Nedir?
 

Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

Genel hatlar ile seo çalışmalarının en organik yöntemine değinelim. Site kodları her daim arama motoruna uyumlu duruma getirilmeli ve optimize edilmelidir. Bütün dijital pazarlama araçları etkin şekilde kullanılmalı önemli ve gerekli analizler sık sık yapılarak takipte kalınmalıdır. Rakip siteleri güncel olarak sürekli takip ve analiz etmek lazımdır. Backlink kaynakları, bütün bağlantı ve içerikler, her biri amacıyla ayrı strateji geliştirilmelidir.

Site sürati arttırma çalışmaları yapılmalıdır. Hızlı açılan site her zaman kazandırır herkesi memnun eder. (Page Speed Test)

Bütün içerikler kurallarına göre hazırlanmalıdır. Eklentilerden destek alınmalı gerekli ve önemli koşulları dayanarak yapılması gerekmektedir.

Görsel, video ve tipleri varlıklı tutulmalı, boyutları itinalı ya da açıklamaları detayları bulunmalıdır.

Site referansını çoğaltıcı Backlink sahibi olmaya gayret edilmelidir. Kaliteli referanslar tercih edilmelidir.

İçerikleri yine yine düzenleme, eksik ya da çok anahtar sözcükleri ayıklama, analiz ederek içerikleri iyileştirmelisiniz.

Özgün üretimler yapmalı, kopya içerikten kaçınmalısınız. Bolca ve gerçek yazı hazırlamalı, spamdan uzak durmak amacıyla aşırı anahtar sözcükleri eksiltmelisiniz.

Alan adı ve domaini kaliteli şekilde temin etmelisiniz.

Marka bilinirliğini dayanıklılığı arttırmak amacıyla sosyal medya bağlantılarında gerekli ve önemli çalışmaları arttırmalı, sosyal medyanın gücünü site trafiğine çekmelisiniz. Marka itibarını arttırmak adına reklamlara başvurmalısınız.

Site dizaynında her vakit çağdaş olmayı, responsive dizayn ile mobil uyumlu olarak ziyaretçilerinize sunmayı tercih etmelisiniz.

Birde seo çalışmalarını genel itibarı ile etkileyen faktörlere değinelim. Bu faktörler ile sitenin hangi hallerde nasıl iletişim alabildiği konusu ile ilgili düşünce sahibi olabilirsiniz.

Bu konuta başka yazımız ” Site Dışı Seo Nedir? Nasıl Yapılır? Off Page SEO ” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Seo Çalışmalarında Diğer Faktörler

Seo çalışmalarını direk  etkileyen birtakım faktörler bulunmakta. Bu faktörler göz önüne alınarak oluşturulan bütün çalışmalarda yüksek verim alabilme seviyesi yükselir. Yani bu analizler ile oluşturulan seo çalışması olumlu netice doğurur.

Sitede kalma zamanı (time on site)

Siteden Hemen çıkma seviyesi

Oturum başı sayfa adedi

Backlink adedi

Bağlantı veren IP adedi

Verilen bağlantıların Domain adedi (referrin domain)

SSL Sertifika sahipliği (Https)

Anahtar sözcük yoğunluğu (keyWords)

Meta title içeresinde keyWords kullanımı

Bütün bu olgular ilgiyle ve hassaslıkla yerine getirildiğinde emin isimler ile arama motoru zirvesine en baştaki sayfaya ulaşmak olasıdır. Sitenin kalıcılığı ve ziyaretçilerin önceliği olması sağlanılır ve istenilen başarıya ulaştırır.

Kapsamlı ve uzun vadede yapılabilen bu seo mantığı amacıyla katiyen sabırsız olmamalısınız. Çünkü her biri ayrı ayrı irdelenerek ve üstünde emek harcayarak oluşturulacak bilgilerdir. Kısa vadede zirveye çıkmak katiyen olası değildir. Her bir varlıklı veri, kuşkusuz doğru seo yöntemine bağlıdır. Doğru seo yöntemi ise bilgilerin geri dönüşümünü yükselterek amaçlanan konuma ulaşmasının en gerekli ve esas öğesidir.

Seo ile ilgili başka sorularınız amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu konuda başka yazımız Site İçi Seo Nedir ve Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

0 / 5

Your page rank:

İletişime Geç