Plesk Panel Subdomain Oluşturma

Plesk Panel Subdomain Oluşturma Web sitelerinde domainin yanı sıra subdomainler vardır. Subdomainler Bir web sitesindeki yan sayfaların oluşmasına olanak sağlar. Bunu bir örnek İle açıklamak istersek şu örneği baz alabilirsiniz. Domain adresi olarak webeemo.com.tr var iken Subdomain için blog.webeemo.com diyebiliriz. Kısacası alan adının sol tarafına yeni bir kısım gelmesi ile oluşur. Bu subdomainler kontrol panelleri sayesinde oluşturulabilir. İstediğiniz kadar Subdomain oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken web sitenizin kontrol paneline girerek subdomainleri oluşturmaktır. Birçok kontrol paneli çeşit arasından plesk panel Subdomain oluşturma yazımızın cevabına geldik.

Adım Adım Subdomain Oluşturma

  • Plesk Panel Oturum Açma işlemini tamamlayınız.
  • Sayfanın sol üst kısmında yer alan “Alt Alan Adı Ekleyin” butonuna basarak işlemlerin yapılacağı sayfayı açınız.
  • Önünüze gelen sayfada web sitenize eklemek istediğiniz yan sayfanın domainini yazınız.
  • Seçtiğiniz domainden emin olduktan sonra tamam butonuna basınız.
  • Bu butona bastıktan sonra artık alt alan adınız hazır olacaktır.
  • Artık Sahip olduğunuz alan adına istediğiniz amaçla kullanabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz alt alan adınızı seçerken kullanım amacına uygun bir isme sahip olmasıdır. Bu sayede Seo uyumlu olacak ve sayfanız daha ön planda bulunacaktır.

Bu işlemler plesk panel subdomain oluşturma adımlarıdır. Farklı kontrol panellerinde daha farklı yöntemler izlenmesi gerekebilir. Bu alt alan adları genellikle site içerisinde farklı amaçlar ile hizmet etmek için oluşturulur. Örneğin aynı marka adı altında hem e-ticaret hem de bilgilendirme içerikleri bulunabilir. Bu durum alt alan adları oluşturma işlemlerini gerektirir. Blog siteleri, özel ürünlerin sergilenmesi ya da destek sayfası gibi birçok amaçla kullanılabilirler.

Subdomain oluşturma sizin internet sitenizin kontrol panelinin türüne göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden alt alan adı eklerken hangi kontrol paneline Sahip olduğunuz hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu kontrol paneli cpanel ya da plesk panel gibi çeşitli kontrol panellerinden birisi olabilir.

Web sitenizi kurarken bu tarz bilgilerin devamı hakkında yeni şeyler öğrenmek isterseniz internet sitemize göz atabilirsiniz. Plesk panel subdomain oluşturma yazımızın sonuna geldik. Internet sitenizi geliştirme yolunda başarılar dileriz.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

0 / 5

Your page rank:

İletişime Geç