Plesk Panel FTP Bağlanma Hatası
Plesk Panel FTP Bağlanma Hatası

Plesk Panel FTP Bağlanma Hatası Bir web sitesi kurduğunuzda panel ile birlikte ftp sunucusuna bağlanarak dosya yüklememiz gerekir. Bu sayede web sitemizdeki içerikleri kontrol edebiliriz. Ftp ile dosya yükleme Bir web sitesi kurmanın en önemli olaylarından birisidir . Web sitemizdeki tüm bilgileri bu bağlantı sayesinde karşı tarafa gönderebiliriz. Plesk Panel FTP bağlantısı kurulduğunda bazen sorunlar ile karşılaşabiliriz. Bu sorunların çözümü bulunmaktadır. Filezilla gibi programlar bazen bağlantı esnasında problemler oluşturabilir. Böyle sorunlar ile karşılaştığımızda endişelenmemeliyiz. Çünkü ftp bağlanma hatası genelde belli başlı sorunlar karşısında ortaya çıkar. Gelin sizlerle beraber ftp bağlantısı hatasında izlenmesi gereken adımlar nelerdir, bunu görelim.

FTP Bağlantısı Hatasında İzlenmesi Gereken Adımlar

  • SSH Bağlantısı gerçekleştirmek için Putty’i kullanın ve aşağıdaki konutları sırası ile sisteme girin.
  • cat /etc/sysconfig/network (Bu komut ile bağlanacağınız sunucunun hostname’ini görebilirsiniz. Bu sayede doğrulama işlemini gerçekleştirebiliriz.)
  • nano /etc/hosts ( Bu komut ile sunucu hostname olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer yok ise gerekli kısma sunucunun hostname’ini yazmanız gerekir. )
  • serveripadresiniz
  • Bu düzenlemenin ardından sunucu üzerindeki tüm işlemlerinizi yapmış oluruz ancak bir program daha bizi bekliyor. Ftp sunucusuna bağlanmak için hazırda bekleyen bir bağlantı var. Bu bağlantının kapatılması gerekir.
  • Hazırda bekleyen işlemler için (fuser -n tcp 21) komutunu yazarak görebilirsiniz. Karşınıza bir sayı gelecektir ve sizin bu sayıyı kullanmanız gerekir. Bu sayı bizim bağlantımızı kodlayan sayıdır ve bizim bu bağlantıyı kapatmamız gerekir.
  • Örnek vermek gerekiyorsa bizlere 2980 sayısını vermişse (kill -9 2980) komutunu kullanarak bu bağlantıyı kapatabiliriz.
  • Bu işlemin ardından ftp sunucusuna tekrardan bağlanıyoruz. Problemin çözülmüş olması gerekiyor. Çözülmediği takdirde Sunucunun çalıştığı işletim sistemini yeniden başlatmanız gerekiyor.

Bu adımlar sayesinde plesk ftp bağlanmıyor hatasını çözebilirsiniz. Plesk panel ftp bağlanma hatası yazımızın sonuna geldik. Elbette daha farklı sorunlar karşımıza çıkabilir. Bu ve bunun gibi problemler için internet sitemizi ziyaret ederek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Sadece sorun çözümlemeleri değil, web sitesi kurma hakkında daha birçok bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu sayede daha profesyonel Web siteleri tasarlayabilirsiniz.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

0 / 5

Your page rank:

İletişime Geç