Domain (Alan Adı) nedir ve ne işe yarar bu konuda bilgilendirme yapacağız bu yazıda. Alan adınızın uygun, basit ve hatırlanabilir olması, ulaşılabilirlik yönünden son derece ehemmiyet taşımaktadır.

Domain(alan adı), internette yer alabilmek amacıyla sahip olmamız gereken kimliktir. Yani alan adları internet sitemizin adı ve adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.

IP Adresi

İnternet üstünde tanımlı olabilmek amacıyla Internet Protocol (IP) numarasına gereksinim duyulur. Buna IP Adresi denilmektedir. İnternet üstündeki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Çünkü bilgisayarlar birbirlerine bu IP adresleri üstünden bağlanırlar. Domain adı ise bu IP adresinin daha anlaşılır bir görüntüsüdür. Yani hatırlanması daha zor olacak numaralardan meydana gelen IP adresleri yerine bu adrese karşılık gelen domain isimleri kullanılarak istenilen adrese basitçe ulaşılır.

Alan adları olası bulunduğunca basit ve hatırlanabilir olmalıdır. Akılda kalıcı, uzun olmayan alan adları, çok sayıda ziyaretçinin sitenize ulaşabilmesini sağlar.

Domain adınızın; hizmet verdiğiniz sektör, sattığınız ürün ya da mesleğiniz gibi öğeleri sahibi olan bir isimden oluşması da, oluşturulan aramalar sonunda sitenizin bulunmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Domain nedir

DNS (Domain Name System)

Domain Name System yani domain isimlendirme sistemi denilen DNS, IP adresleri ile alan adı arasındaki bağlantıyı kurmak amacıyla tasarlanmış bir sistemdir. Bu sayede kullanılması pek basit olmayan IP adresleri ile basit anlaşılır domain isimleri ilişkilendirilmiş olur.

DNS vasıtası ile IP adresinin hangi bilgisayara bağlı bulunduğu ve sitenin yeri belirlenir ve dilediğiniz yere ulaşırsınız.
Domain Uzantıları

Domain uzantıları internet sitelilerini yapılma amaçlarına göre özelleşmesi amacıyla kullanılırlar. Bu uzantılar şu şekildedir.

com : Ticari kuruluşlar amacıyla
net : Çalışma kısmı internet olan kuruluşlar amacıyla
org : Dernekler, Organizasyonlar amacıyla
gov : Devlet kuruluşları amacıyla
edu : Eğitim kuruluşları amacıyla
mil : Askeri kuruluşlar amacıyla
ac : Akademik kuruluşlar (Bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)

tv : Tuvalu isimli bir ülkeye ait domain uzantısıdır. Televizyon kanalları yönünden rağbet görmektedir.

Türkçe Domain İsimleri

Domain isimlerinde Türkçe karakter kullanabilmeyi gerçekleştiren bir yeniliktir. Bu sayede domain isimlerinde Türkçe karakterler ı,ş,ğ,ü,ö,ç sahibi olan alan adları da kullanılabilmektedir.

Türkçe dil desteği olan internet tarayıcısı ve ve Türkçe dil paketi yüklü olan bir bilgisayardan ve dünyanın her yerinden kullanılabilecek bir sistem olması üstünlük olmakla beraber, e-posta sistemlerinin şimdilik süregelen destek sağlamaması neticesi e-posta gönderme konusu ile ilgili birtakım hatalar yaşanması muhtemeldir.

Alt Domain

***.firmaadi.com şeklinde alabileceğiniz, ana domaine bağlı lakin değişik bir hesap yaratabileceğiniz domainler manasına gelmektedir. Webeemo Yeni Nesil Web Tasarım Ajansı olarak bu konuda müşterilerimizin isteklerine hızlı bir şekilde yanıt veriyor. Sizlerin firması ve projesine uygun alan adı oluşturmak istiyorsanız dijital işletme çözümlerimize buradan ulaşabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

0 / 5

Your page rank:

İletişime Geç