Backlink Nedir?

Backlink Nedir , Backlink, bir web sitesine gelen bir bağlantıdır. Geri bağlantılara gelen bağlantılar veya gelen bağlantılar da denir. Bir web sitesi diğerine bağlandığında bir geri bağlantı oluşturulur. İki web sitesi arasındaki bağlantı doğrudan veya dolaylı olabilir.

Geri bağlantıların sayısı, o web sitesinin veya sayfanın popülerliğinin veya öneminin bir göstergesidir. Genel olarak, bir site ne kadar çok geri bağlantıya sahipse, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) o kadar üst sıralarda yer alır.

Geri bağlantılar, web sitenizin kalitesinin ve alaka düzeyinin bir işareti olduğu için SEO için önemlidir. Çok sayıda yüksek kaliteli geri bağlantınız varsa, Google’a sitenizin popüler ve alakalı olduğunu söyler ve bu da SERP’de daha yüksek sıralamalara yol açabilir.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink, SEO’daki en önemli faktörlerden biridir. Temel olarak, arama motorlarına web sitenizin iyi bir kaynak olduğunu söyleyen diğer web sitelerinden gelen oylardır. Ne kadar çok geri bağlantıya sahip olursanız, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) o kadar üst sıralarda yer alırsınız.

Backlink almanın birkaç yolu vardır. Birincisi, insanların bağlantı kurmak isteyeceği harika içerikler oluşturmaktır. Bu, bilgilendirici bir blog yazısı veya ilginç bir infografik gibi bir şey olabilir. Bu içeriği oluşturduktan sonra, diğer web sitelerine ulaşın ve onlardan bağlantı vermelerini isteyin. Web sitenizi, backlink sayınızı artırmanıza yardımcı olacak dizinlere ve listeleme sitelerine de gönderebilirsiniz. Geri bağlantı almanın bir başka yolu da sosyal medyadır. İçeriğinizi sosyal medya platformlarında paylaşırsanız ve diğer kullanıcılar tarafından alınırsa, bu, bağlantıların paylaşılmasına ve geri bağlantı sayınızın artmasına neden olabilir.

Backlink Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geri bağlantı söz konusu olduğunda, kalite her zaman nicelikten daha iyidir. Güvenilir web sitelerinden alınan birkaç yüksek kaliteli geri bağlantı, güvenilmez web sitelerinden gelen bir grup düşük kaliteli geri bağlantıdan çok daha değerlidir. Geri bağlantı almaya çalışırken akılda tutulması gereken birkaç şey:

  1. Size bağlantı veren web sitesi, nişiniz veya sektörünüzle alakalı olmalıdır. Web sitesi sektörünüzle ilgili değilse, bağlantı o kadar değerli olmayacaktır.
  2. Web sitesi iyi bir üne sahip olmalıdır. Web sitesi spam yaptığı biliniyorsa veya çok fazla düşük kaliteli içeriğe sahipse, bağlantı o kadar değerli olmayacaktır.
  3. Web sitesinin PageRank’i yüksek olmalıdır. Bu, web sitesinin otoritesinin bir ölçüsüdür ve gelen bağlantıların sayısı ve kalitesi gibi faktörler tarafından belirlenir.

 

Diğer İçeriklerimize GOOGLE arama motorundan bakabilirsiniz.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

0 / 5

Your page rank:

İletişime Geç